loading ...

Press Centar

Mali porodični domovi su, uz hraniteljstvo, najbolji vid smještaja djece bez roditeljskog staranja

[{"img":"https:\/\/cdn.dombjelave.ba\/articles\/2022\/10\/04\/5000639.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.dombjelave.ba\/articles\/2022\/10\/04\/preview\/5000639.jpg","full":"https:\/\/dombjelave.ba\/assets\/images\/default\/800x600\/no_photo.png","size":"73.43","dimensions":{"width":1140,"height":710}}]

12 mališana iz Dječijeg doma Bjelave konačno imaju svoj dom, jastuk i deku, mjesto za stolom... Imaju mjesto u ormaru samo za svoje stvari, svoj radni stol i kutiju sa igračkama. 12 mališana će ići u prodavnicu po hljeb, mlijeko, raspremati svoju sobu i pomagati u pripremi ručka. Dnevne obaveze neće morati biti planirane i najavljene mnogo ranije, živjet će kao i većina njihovih vršnjaka.

INTEGRACIJA

- Otvorili smo treći mali porodični dom i sretni smo i ponosni zbog toga. Mali porodični domovi su, uz hraniteljstvo, najbolji vid smještaja djece bez roditeljskog staranja, kaže Tarik Smailbegović, direktor Dječijeg doma Bjelave.

Svako dijete u skladu s godinama i mogućnostima sudjeluje u svakodnevnim kućnim poslovima

Mali porodični dom je kuća namijenjena za smještaj djece bez roditeljskog staranja koja je integrisana u lokalnu zajednicu i što više imitira porodični život. Djeca koja imaju iskustvo boravka u velikim ustanovama kapaciteta oko 100 djece, nakon smještaja u mali porodični dom brzo uviđaju i osjećaju prednosti ovog oblika skrbi. Simulaciju porodičnog života, pored malog broja djece, pruža i stručno osoblje. Svako dijete u malom porodičnom domu dobija kontakt-osobu, odgajatelja čiji je zadatak pružiti podršku djetetu tokom prilagođavanja novom životnom prostoru, te pomaže u planiranju i obavljanju svakodnevnih aktivnosti, rješavanju izazovnih situacija itd.

- Imamo problem ljudstva koji smo do sada uspješno prevazilazili preraspodjelom vlastitih kadrova i projektima Službe za zapošljavanje KS-a. Dobrobiti malog porodičnog doma su brojne. Djeca nisu podijeljena po dobnoj granici kao što je slučaj sa ustanovom gdje se formiraju odjeljenja po starosti. U malim porodičnim domovima prioritet su srodničke veze, pa tako u jednom malom porodičnom domu ima predškolaca, osnovnoškolaca i srednjoškolaca. Svi oni imaju svoje obaveze, ali ne kao u ustanovi gdje se zna u koliko je doručak, ručak, večera, užina, aktivnosti, učenje, igra... Poslije Blagovca u kojem živi osmero djece i stana u Titovoj u kojem živi šestero mališana, vjerujemo da će se i djeca u Sokolović-Koloniji integrisati sa djecom iz lokalne zajednice. Važno je da budu prihvaćeni u domu zdravlja, školi, ulici, na igralištu, da postanu dio zajednice. Naša dosadašnja iskustva su pozitivna, vjerujemo da će i u Sokolović-Koloniji biti tako, dodao je Smailbegović.

Pravila u kući omogućavaju djeci da razviju svoje sposobnosti i steknu suštinske vještine za samostalan život u budućnosti. Više pažnje se posvećuje individualnom radu i individualnim potrebama.

DŽEPARAC

Svako dijete u skladu s godinama i mogućnostima sudjeluje u svakodnevnim kućnim poslovima. Dijete u malom porodičnom domu ima i svoj džeparac kako bi razumjelo vrijednost novca i naučilo raspolagati sredstvima.

image

Smailbegović: Otvoren je treći porodični dom

- Osam studenata iz Dječijeg doma Bjelave trenutno je smješteno u Studentskom centru, na osnovu sporazuma Dječijeg doma i Studentskog centra kojim je definisan boravak studenata u ovoj ustanovi, a troškove smještaja i studiranja plaća Dječiji dom Bjelave. Sa djecom u malim porodičnim domovima i studentima, Dječiji dom Bjelave brine za 90 djece, naveo je Smailbegović.